Pierwszy Polak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Sławosz Uznański-Wiśniewski kolejny raz połączył się z Ziemią. Ostatnio był to Wrocław, a dziś rozmawiał z młodzieżą znajdującą się w auli Politechniki Rzeszowskiej.
Wydarzenie skierowane było do dzieci od 8. roku życia, młodzieży oraz studentów. Nie zabrakło jednak dorosłych pasjonatów kosmosu, a nawet seniorów!
Połączenie z kosmosem
Kulminacyjnym punktem programu było połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Spotkanie stanowiło część programu edukacyjnego towarzyszącego misji IGNIS, organizowanego we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA).
Podczas transmisji, w ramach programu ARISS, młodzież wyłoniona w konkursie „Zapytaj astronautę” miała okazję zadać Polakowi kilkanaście pytań.
Podczas rozmowy 24-letni Michał, student Politechniki Rzeszowskiej, zapytał dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego o pierogi, które zabrał ze sobą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauta ze śmiechem odparł, że możliwość wniesienia na pokład tradycyjnego polskiego dania była dla niego powodem do dumy. Dodał, że chętnie poczęstował nimi pozostałych członków załogi.
Jedna z uczestniczek zapytała astronautę, w jaki sposób młodzi Polacy mogą wykorzystać sukces Uznańskiego jako motywację do pokierowania własną karierą.
Cześć Marysiu. Ciężko mi powiedzieć, jak możecie wykorzystać mnie jako motywację, ale to co mogę wam powiedzieć to, że warto spędzać czas na tym, co się lubi robić. Trzeba iść do przodu i nigdy się nie poddawać. Myślę, że właśnie to jest najważniejsze, by osiągać sukcesy, gdy ciężka praca jest włożona
– odpowiedział Sławosz Uznański.
Wydarzenie uświetnił również gość specjalny – popularyzator nauki i przedstawiciel AstroLife, Mateusz Kalisz.
Co jeszcze czekało na uczestników?
Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w licznych aktywnościach edukacyjnych, takich jak warsztaty konstruktorskie i inżynieryjne, obejmujące m.in. projektowanie i druk 3D, budowę rakiet pneumatycznych oraz opracowywanie osłon termicznych dla pojazdów kosmicznych. Odbyły się także spotkania z ekspertami z sektora kosmicznego, którzy przybliżyli młodym ludziom możliwości rozwoju kariery w tej branży.
Nieodłączną częścią wydarzenia był piknik edukacyjny, na którym zaprezentowano m.in. tor dla łazików marsjańskich, kosmiczną fotobudkę, stanowiska wirtualnej rzeczywistości, symulator lotu, pokaz liofilizacji żywności oraz warsztaty budowania robotów z klocków Lego. Nie zabrakło też mobilnego planetarium przygotowanego przez Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”.
Swoje osiągnięcia i projekty zaprezentowały również koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, w tym PRz Racing z bolidami wyścigowymi, Koło Naukowe Lotników Legendary Rover z łazikiem marsjańskim, EUROAVIA Rzeszów, Rzeszowska Grupa IT oraz Studenckie Koło Naukowe Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego.
Śmiało można powiedzieć, że było to kosmiczne wydarzenie, a jak podkreśla sama uczelnia, zainteresowanie było ogromne.
To był wyjątkowy dzień, na który czekaliśmy z zapartym tchem. Politechnika Rzeszowska połączyła się na żywo z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, drugim w historii Polakiem w kosmosie, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Podczas łączenia polski astronauta odpowiedział na wiele pytań dotyczących życia na stacji – spędzania czasu wolnego, przebywania w stanie nieważkości, planów na przyszłość, a także tego, jak w kosmosie smakują pierogi.
Połączeniu towarzyszyły warsztaty dla przyszłych inżynierów, ekspozycje kół naukowych oraz liczne atrakcje o tematyce kosmicznej przygotowane dla dzieci i młodzieży.
Warto podkreślić, że Politechnika Rzeszowska jest jedną z dwóch uczelni w Polsce, na której odbyło się połączenie z ISS. Wydarzenie było częścią misji IGNIS organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
- czytamy na oficjalnym profilu rzeszowskiej uczelni w social mediach.
Komentarze (0)