reklama

Rzeszów znów będzie stolicą Polonii. Przyjedzie ponad 700 tancerzy z trzech kontynentów

Opublikowano:
Autor:

Rzeszów znów będzie stolicą Polonii. Przyjedzie ponad 700 tancerzy z trzech kontynentów - Zdjęcie główne
Autor: Bartosz Leja | Opis: XX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Rytm WydarzeńBarwny korowód ulicami miasta, koncerty w Rzeszowie i całym regionie oraz wielka gala finałowa w hali Podpromie. W dniach 15-21 lipca 2026 roku odbędzie się XX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Jubileuszowa edycja zgromadzi 23 zespoły z siedmiu krajów i trzech kontynentów.
reklama

Polonia z całego świata przyjedzie do Rzeszowa

Przed Rzeszowem jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń tego lata. Od 15 do 21 lipca stolica Podkarpacia będzie gospodarzem XX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

W jubileuszowej edycji wezmą udział 23 zespoły z siedmiu krajów: Australii, Czech, Kanady, Litwy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Łącznie przez tydzień w Rzeszowie będzie gościć ponad 700 osób.

Korowód przejdzie ulicami miasta

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów festiwalu będzie barwny korowód zespołów. Kilkuset tancerzy oraz towarzyszące im kapele przejdą ulicami Rzeszowa 17 lipca. Wydarzenie zakończy się koncertem powitalnym na rzeszowskim Rynku.

reklama

To właśnie takie momenty od lat tworzą wyjątkową atmosferę festiwalu - stroje, muzyka, taniec i polskie tradycje przywiezione z różnych części świata spotykają się w samym sercu miasta.

Koncerty także poza Rzeszowem

Festiwal nie ograniczy się wyłącznie do stolicy województwa. W dniach 18-19 lipca zaplanowano około 20 koncertów w Rzeszowie oraz w miejscowościach regionu.

Zespoły wystąpią m.in. w Stalowej Woli, Błażowej, Markowej, Iwoniczu-Zdroju, Lubaczowie, Trzcianie, Krośnie i Kolbuszowej. Dzięki temu z polonijnym folklorem będzie mogła zetknąć się publiczność z różnych części Podkarpacia.

Wielka gala w hali Podpromie

Kulminacją wydarzenia będzie Koncert Galowy, który odbędzie się 20 lipca w hali Podpromie w Rzeszowie. Tego samego dnia zaplanowano także spotkanie delegacji zespołów z marszałkiem województwa podkarpackiego.

reklama

Podczas gali publiczność zobaczy polski folklor w wykonaniu zespołów polonijnych, m.in. mazury, krakowiaki i oberki, ale także tańce krajów, w których na co dzień mieszkają uczestnicy festiwalu.

Tradycja od 1969 roku

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku. W jego ponad 50-letnią historię wpisało się ponad 190 zespołów z 24 krajów i pięciu kontynentów. Łącznie na festiwalowych scenach wystąpiło już ponad 20 tys. tancerzy.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Województwo Podkarpackie oraz Miasto Rzeszów. Partnerem organizacyjnym jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo